Strona główna
KAŻDY może pójść do NIEBA
Po prostu BĄDŹ DOBRY!
Podstawy Buddyzmu
Więcej pytań
Codzienna praktyka
Pielgrzymka do Indii - Zdjęcia
Download (Tylko po angielsku)
Linki i publikacje
Nasze darmowe rzeczy (Tylko po angielsku)
Komentarze i opinie (Tylko po angielsku)
Darowizny
O nas
 
 

 

CODZIENNA PRAKTYKA


Oddanie czci, Przyjęcie Schronień i Pięciu Wskazań

Nie ma żadnych twardych i silnych zasad, poza tym, aby codzienna praktyka zaczynała się okazaniem szacunku Buddzie, Przyjęciu Schronień, a potem przyjęciu Pięciu Wskazań. Możesz to robić przed wizerunkiem Buddy, ale nie ma znaczenia, jeśli takiego nie posiadasz.

Możesz okazać szacunek Buddzie i wdzięczność za Jego Nauki poprzez trzykrotne, szczere recytowanie tradycyjnego pozdrowienia :

Cześć Błogosławionemu, Szlachetnemu,
w Pełni Oświeconemu.

Lub w Pali:

Namo tassa, bhagavato, arahato, samma-sambudhassa.

 

Tradycyjnie bycie Buddystą zatwierdza się poprzez recytowanie Przyjęcia Schronień w „Potrójnym Klejnocie” – Buddzie, Dhammie i Sandze. Recytacja ta może ci pomóc w wizualizacji Buddy, nauczającego Sanghę Dhammy:

Znajduję schronienie w Buddzie.
Znajduję schronienie w Dhammie.
Znajduję schronienie w Sandze.

Po raz drugi znajduję schronienie w Buddzie.
Po raz drugi znajduję schronienie w Dhammie.
Po raz drugi znajduję schronienie w Sandze.

Po raz trzeci znajduję schronienie w Buddzie.
Po raz trzeci znajduję schronienie w Dhammie.
Po raz trzeci znajduję schronienie w Sandze.

 

Przyjęcie Pięciu Wskazań będzie po prostu recytowaniem i postanowieniem spróbowania jak najlepszego przestrzegania tych podstawowych zasad moralności:

1. Przyjmuję Wskazanie, aby powstrzymywać się od zabijania jakichkolwiek żywych istot.
2. Przyjmuję Wskazanie, aby powstrzymywać się od brania, co nie zostało dane.
3. Przyjmuję Wskazanie, aby powstrzymywać się od złego seksualnego prowadzenia się.
4. Przyjmuję Wskazanie, aby powstrzymywać się od kłamstwa i fałszywej mowy.
5. Przyjmuję Wskazanie, aby powstrzymywać się od nadużywania alkoholu i narkotyków.  

 



Medytacja

Kiedy przychodzi czas medytacji, niektórzy ludzie idą prosto na praktykę tej formy medytacji, którą wybrali, jak np. medytacja Vipassany, podczas gdy inni mogą zacząć od medytacji Metty. Ewentualnie wielu ludzi woli odbyć medytację Metty po głównej sesji, ponieważ umysł jest wtedy spokojniejszy i bardziej skupiony. I znów to wszystko są indywidualne wybory, ale pamiętaj, że nawet krótka sesja medytacyjna może przynieść wiele korzyści.

Jednak dobrze będzie od czasu do czasu poświęcić sesję medytacyjną specjalnie na medytację Metty. Potrzebne jest to do kultywowania Miłującej Życzliwości i Współczucia, a także po to, aby wysyłać Mettę nie tylko do tych, którzy są blisko ciebie, ale także do wszystkich czujących istot, czy są one małe, średnie czy duże, widzialne, czy niewidzialne, czy są blisko czy daleko, itp.

 



Dzielenie się Zasługami

Medytacja jest zdrową czynnością i przynosi pozytywną kammę. Idealnym sposobem na zakończenie sesji medytacyjnej byłoby podzielenie się tą pozytywną kammą z innymi, co znane jest też jako dzielenie się zasługami.

Po prostu podziel się mentalnie dobrą kammą, którą zgromadziłeś ze wszystkimi istotami, a także ze swymi zmarłymi krewnymi. To umożliwi kultywowanie szczodrości, a także pozwoli wszystkim czującym istotom wziąć udział w szczęściu twoich dobrych czynów.

W rzeczywistości dzielenie się zasługami może nastąpić po jakimkolwiek dobrym uczynku. Np. po tym jak wykonałeś jakąś dobrowolną służbę, aby pomóc tym, którym mniej się poszczęściło, po udzieleniu darowizny, aby pomóc starym, biednym, czy chorym, lub nawet po rozmowie o Dhammie z kimś, kto był nią zainteresowany.

Każdy ma w swoim życiu wzloty i upadki. W czasie stresu i trudności można kłaść więcej nacisku na praktykowanie medytacji Metty i dzieleniu się zasługami. Jeśli zajdzie taka potrzeba, po takiej praktyce możesz mentalnie poprosić o pomoc jakąkolwiek istotę, która może być w stanie towarzyszyć ci w czasie próby, jaki może dla ciebie nastać.

W zależności od twojej przeszłej karmy, może być tak, że wszystko zacznie się w niedługim czasie zmieniać na lepsze. Jeśli tak się stanie, nie zapomnij o wdzięczności i podziękuj!

 



Uważność

Coś, co często jest przeoczane, ale niezwykle wartościowe, to nieustanna praktyka uważności, czyli ‘sati’. Jest to związane z praktyką Vipassany, czyli medytacji Wglądu, która stopniowo wzmacnia samoświadomość i umiejętność widzenia rzeczy takimi, jakimi są naprawdę. Pokazano także, iż praktyka ta wpływa korzystnie na zdrowie, poprzez umożliwienie lepszego radzenia sobie i kontrolowania stresujących sytuacji.

Sati może być praktykowana nie tylko w czasie medytacji, ale tak długo jak jesteś w stanie w ciągu całego dnia czy nocy. Po prostu kiedykolwiek o tym pamiętasz, bądź świadomy swojej postawy ciała i ruchów, czy stoisz, chodzisz, siedzisz, czy nawet leżysz. Nawet zwyczajne bycie świadomym, że oddychasz - w jakiejkolwiek chwili dnia – jest dużym krokiem naprzód. 

Bądź świadomy swoich fizycznych doznań (poprzez pięć zmysłów), swoich myśli, uczuć i emocji. Obserwuj te wszystkie zjawiska i sprawdzaj w sposób obiektywny, czy są one pozytywne, negatywne czy neutralne.

To jest po prostu ‘stanięcie z boku’ lub też obserwowanie ze świadomością tego, co się dzieje. Np. kiedy dzwoni telefon, bądź świadomy słyszenia tego dźwięku, swojej intencji odebrania go, fizycznego ruchu sięgania po telefon, itd. Możesz nawet starać się być w pełni świadomym tego, że chodzisz w swoim domu od jednego pokoju do drugiego!

Innym przykładem jest to, kiedy czujesz, jak rośnie w tobie gniew. Po prostu stań z boku i obserwuj. Odsuń swoją uwagę od osoby lub sytuacji przez którą jesteś zagniewany i po prostu uznaj gniew za „gniew”. Popatrz na źródło gniewu wewnątrz siebie, dlaczego i na co jesteś zagniewany, a nawet spróbuj „zmierzyć” intensywność swego gniewu.

Nie będzie to łatwe, ale ostatecznie będziesz w stanie obserwować, jak gniew pojawia się i jak znika. Po pewnym czasie będziesz w stanie z dość dużą łatwością pozostać spokojny i uważny w obliczu jakichkolwiek frustracji czy trudności.

Nacisk kładzie się na samoświadomość w „chwili obecnej”. Przeszłość, nawet minutę temu, jest martwa i już jej nie ma. Przyszłość dopiero się pojawi i może być zupełnie inna, niż się tego spodziewamy. Nie chodzi o to, aby przebywać w przeszłości, czy też marzyć o przyszłości. Obserwuj jak nadchodzi i żyj będąc cały czas w obecnej chwili. Wtedy będziesz prawdziwie żył i będziesz w stanie zobaczyć życie takim, jakim jest naprawdę.
   
   

 



Ucz się Dhammy i dziel się nią 

Jeśli masz czas, postaraj się nauczyć przynajmniej jakiejś części Dhammy każdego dnia. I tak jak to jest ze wszystkimi dobrymi rzeczami, podziel się nią z tymi, którzy są zainteresowani.

Budda powiedział, że jedynym sposobem, aby odwdzięczyć się naszym rodzicom za wydanie nas na ten świat i opiekę nad nami od momentu narodzin, jest nauczenie ich Dhammy, by się w nich zakorzeniła.

Dla tych, którzy mają dzieci, najlepszą rzeczą jaką mogą dla nich zrobić, jest podzielenie się z nimi swoją wiedza o Dhammie i danie im dobrych fundamentów w postaci Nauk.

Kiedy dzielisz się Dhammą, jest to dar dla obecnego życia, jak też dla wielu żyć, które mają nastąpić.

 



Bądź Życzliwy

I wreszcie zawsze bądź otwarty, cierpliwy i skromny. Traktuj wszystkich z szacunkiem, a wszystko z życzliwością.


Dalai Lama:
„Moja religia jest prosta. Moją religią jest życzliwość.”

 



Wraz z praktyką Dana, Sila i Bhavana, Budda dał nam wskazówki, jak osiągnąć spokój i szczęście w tym życiu, korzystne odrodzenie w przyszłym życiu, a ostatecznie radość i wolność Nibbany.

Te wskazówki są dość łatwe do przestrzegania i nie są za trudne na codzienną praktykę.

Każdy robi błędy, tak więc jeśli raz na jakiś czas upadniesz, nie przejmuj się tym za bardzo - po prostu próbuj dalej.

Wypróbuj sam ścieżkę Buddy!

 

 

 

Cofnij

Strona główna

Dalej